Vishay/Sprague M39003/01-2537/TR
M39003/01-2537/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2537/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2537/TR.pdf
Availability of M39003/01-2537/TR
QUANTITY
M39003/01-2537/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2537/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2537/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2537/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2537/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2537/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2537/TR
INTERFACE OP7210 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V 10% RADIAL datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 15A datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 50MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 390 NF 5% 250VDC datasheet.pdf
33UF 16V 6.3X13 105C AXI datasheet.pdf