Vishay/Sprague M39003/01-2550/HSD
M39003/01-2550/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2550/HSD
Brief Description
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2550/HSD.pdf
Availability of M39003/01-2550/HSD
QUANTITY
M39003/01-2550/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2550/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2550/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2550/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-2550/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2550/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-2550/HSD
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SOP datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1.6A 288 MOHM TH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 15MM datasheet.pdf
CABLE 30COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC SOCKET 22POS .300 SPACING datasheet.pdf