KEMET M39003/01-2608
M39003/01-2608 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2608
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2608.pdf
Availability of M39003/01-2608
QUANTITY
M39003/01-2608 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2608
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2608
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.610" L (4.70mm x 15.49mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2608
Related LinksM39003/, M39003/01-2608 Datasheet, KEMET Distributor
M39003/01-2608 Details Description
Related parts for M39003/01-2608
RES SMD 165 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 2.323V 16TQFN datasheet.pdf
RES 884 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1A 520 MOHM TH datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 141 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 200MA 10 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1A 600V 4SMD datasheet.pdf
10000UF 40V 30X35MM 105C 5000H datasheet.pdf