Vishay/Sprague M39003/01-2737/TR
M39003/01-2737/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2737/TR
Brief Description
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2737/TR.pdf
Availability of M39003/01-2737/TR
QUANTITY
M39003/01-2737/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2737/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2737/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2737/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2737/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2737/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2737/TR
TRANS PNP 250V 16A TO3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W MFLAT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS LOW 50PPM datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf