Vishay/Sprague M39003/01-2838/98
M39003/01-2838/98 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2838/98
Brief Description
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2838/98.pdf
Availability of M39003/01-2838/98
QUANTITY
M39003/01-2838/98 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2838/98
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2838/98
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2838/98
Related LinksM39003/0, M39003/01-2838/98 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2838/98 Details Description
Related parts for M39003/01-2838/98
CONN HEADER EH SIDE 15POS 2.5MM datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 58A D-PAK datasheet.pdf
RES 100 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
DUAL BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf