Vishay/Sprague M39003/01-2862/TR
M39003/01-2862/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2862/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2862/TR.pdf
Availability of M39003/01-2862/TR
QUANTITY
M39003/01-2862/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2862/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2862/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2862/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2862/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2862/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2862/TR
MOSFET N-CH 30V 35A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CRIMP HAND TOOL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.4A 198 MOHM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf