Bourns Inc. SRR1260-3R5Y
SRR1260-3R5Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR1260-3R5Y
Brief Description
FIXED IND 3.5UH 7.5A 13 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1260-3R5Y.pdf
Availability of SRR1260-3R5Y
QUANTITY
SRR1260-3R5Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1260-3R5Y
Internal Part NumberEIS-SRR1260-3R5Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1260 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1260
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.5µH
Tolerance±30%
Current Rating7.5A
Current - Saturation7.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)13 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant37.6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1260-3R5Y
Related LinksSRR126, SRR1260-3R5Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1260-3R5Y Details Description
Related parts for SRR1260-3R5Y
BOARD TERM TURRET MINI 50POS datasheet.pdf
LED WHITE 2SMD R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X500MM datasheet.pdf
BUSBAR GROUNDING 1/4"X4"X24" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf