Vishay/Sprague M39003/01-2868
M39003/01-2868 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2868
Brief Description
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2868.pdf
Availability of M39003/01-2868
QUANTITY
M39003/01-2868 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2868
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2868
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2868
Related LinksM39003/, M39003/01-2868 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2868 Details Description
Related parts for M39003/01-2868
RES SMD 4.75KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES WW 3W 0.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.8A 125 MOHM SMD datasheet.pdf
CHISEL BENT 30 DEGREE 1.78MM datasheet.pdf