Vishay/Sprague M39003/01-2904/TR
M39003/01-2904/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2904/TR
Brief Description
CAP TANT 4700PF 20% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2904/TR.pdf
Availability of M39003/01-2904/TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M39003/01-2904/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2904/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2904/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance-
Tolerance-
Voltage - Rated-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size Code-
FeaturesMilitary
Failure Rate-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2904/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2904/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2904/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2904/TR
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 17000UF 40V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
FEMALE RECEPTACLE, 4-POL. datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
SMD VARISTOR 5000PF 25V 1200A datasheet.pdf
IC BUFFER/DRIVER OCTAL 20LCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TELCOM FUSE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf