Vishay/Sprague M39003/01-3087/TR
M39003/01-3087/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-3087/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-3087/TR.pdf
Availability of M39003/01-3087/TR
QUANTITY
M39003/01-3087/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-3087/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-3087/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-3087/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-3087/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-3087/TR Details Description
Related parts for M39003/01-3087/TR
REGULATOR3.60V HORIZONTAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
RES SMD 562OHM 0.05% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
POWER XFMR CHASSIS MOUNT W/LEADS datasheet.pdf
SHEAR BLADE datasheet.pdf
IC LED DRVR BACKLIGHT SO-16 datasheet.pdf
PIN HDR BREAKABLE VERT 350MM 6C datasheet.pdf
BNCTO BNC STRT PLUG 900" datasheet.pdf