Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08500R15000F9R
Y08500R15000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y08500R15000F9R
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08500R15000F9R.pdf
Availability of Y08500R15000F9R
QUANTITY
Y08500R15000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08500R15000F9R
Internal Part NumberEIS-Y08500R15000F9R
SeriesVCS1625
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08500R15000F9R
Y08500R15000F9R Details Description
Related parts for Y08500R15000F9R
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 4POS datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 450MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf