Vishay/Sprague M39003/01-3097
M39003/01-3097 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-3097
Brief Description
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-3097.pdf
Availability of M39003/01-3097
QUANTITY
M39003/01-3097 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-3097
Internal Part NumberEIS-M39003/01-3097
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-3097
Related LinksM39003/, M39003/01-3097 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-3097 Details Description
Related parts for M39003/01-3097
RES 5.6K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 12POS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
XBEE MODULE datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1/0 AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf