Vishay/Sprague M39003/01-5026/TR
M39003/01-5026/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5026/TR
Brief Description
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5026/TR.pdf
Availability of M39003/01-5026/TR
QUANTITY
M39003/01-5026/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5026/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5026/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5026/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5026/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5026/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5026/TR
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1.75GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
4 PB SW BARRIERS ON SHORT SIDES datasheet.pdf
RES SMD 4.48KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 23POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 100W datasheet.pdf