Vishay/Sprague M39003/01-5073/TR
M39003/01-5073/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5073/TR
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5073/TR.pdf
Availability of M39003/01-5073/TR
QUANTITY
M39003/01-5073/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5073/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5073/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5073/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5073/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5073/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5073/TR
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC TXRX ZHX2022 TOP LOOK 8SMD datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 10A datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.35A 76 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN SET SCREW 1POS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 27POS datasheet.pdf
VG 37C 37#22D PIN GRND PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 1% 25W datasheet.pdf