Vishay/Sprague M39003/01-5102H
M39003/01-5102H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5102H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5102H.pdf
Availability of M39003/01-5102H
QUANTITY
M39003/01-5102H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5102H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5102H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5102H
Related LinksM39003/, M39003/01-5102H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5102H Details Description
Related parts for M39003/01-5102H
IC REG MULT CONFG INV ADJ 5DDPAK datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 300MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 83MM datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf