Vishay/Sprague M39003/01-5142
M39003/01-5142 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5142
Brief Description
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5142.pdf
Availability of M39003/01-5142
QUANTITY
M39003/01-5142 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5142
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5142
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5142
Related LinksM39003/, M39003/01-5142 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5142 Details Description
Related parts for M39003/01-5142
IC REG LDO 2.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V datasheet.pdf
CONN HEADER 82POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 100A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf