Vishay/Sprague M39003/01-5360/TR
M39003/01-5360/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5360/TR
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5360/TR.pdf
Availability of M39003/01-5360/TR
QUANTITY
M39003/01-5360/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5360/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5360/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5360/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5360/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5360/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5360/TR
IC REG LDO 5V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.5V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP MICA 22PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
CONN BOARD TO BOARD 20 POS RECEP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf