Littelfuse 0251.750MAT1
0251.750MAT1 picture photo
Mfg. Part Number
0251.750MAT1
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0251.750MAT1.pdf
Availability of 0251.750MAT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0251.750MAT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251.750MAT1
Internal Part NumberEIS-0251.750MAT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.153
ApprovalsCSA, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.175 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251.750MAT1
Related Links0251.7, 0251.750MAT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0251.750MAT1 Details Description
Related parts for 0251.750MAT1
RES SMD 16.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 24CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 48TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 40MM datasheet.pdf