Newhaven Display Intl NHD-2.4-240320CF-CTXI#-FT
NHD-2.4-240320CF-CTXI#-FT picture photo
Mfg. Part Number
NHD-2.4-240320CF-CTXI#-FT
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD DISP TFT 2.4" 240X320
Datasheet Download
NHD-2.4-240320CF-CTXI#-FT.pdf
Availability of NHD-2.4-240320CF-CTXI#-FT
QUANTITY
NHD-2.4-240320CF-CTXI#-FT Order Process
Ship out your order
Specifications of NHD-2.4-240320CF-CTXI#-FT
Internal Part NumberEIS-NHD-2.4-240320CF-CTXI#-FT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
TouchscreenResistive
Diagonal Screen Size2.4" (60.96mm)
Viewing Area38.32mm W x 50.26mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels240 x 320
InterfaceParallel, 16-Bit (RGB)
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.15mm W x 0.15mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NHD-2.4-240320CF-CTXI#-FT
Related LinksNHD-2.4-2403, NHD-2.4-240320CF-CTXI#-FT Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
NHD-2.4-240320CF-CTXI#-FT Details Description
Related parts for NHD-2.4-240320CF-CTXI#-FT
TRIAC 600V 1A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE P 8.3UH N30 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS SOP-6L4 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CHIP ANT DUALBND BLUETOOTH/WLAN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 5MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf