Vishay/Dale RLR20C4752FRRE6
RLR20C4752FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4752FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4752FRRE6.pdf
Availability of RLR20C4752FRRE6
QUANTITY
RLR20C4752FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4752FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C4752FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4752FRRE6
Related LinksRLR20C4, RLR20C4752FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4752FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C4752FRRE6
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIZE 8 ARINC 600 AU datasheet.pdf
CONN SOCKET 28POS HOUSING datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 18AWG RED datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 24-26 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 0.634 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
LED ARR 30MM 3000K 80CRI 11K LM datasheet.pdf