Vishay/Sprague M39003/01-5411/TR
M39003/01-5411/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5411/TR
Brief Description
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5411/TR.pdf
Availability of M39003/01-5411/TR
QUANTITY
M39003/01-5411/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5411/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5411/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5411/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5411/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5411/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5411/TR
CONN RING 14-16 AWG #8 SOLIS datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 532-FCBGA datasheet.pdf
COVER RCWAY TC105 SM OWH(10=10') datasheet.pdf
IC FILTER BUILDING BLOCK 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
PROBE CURRENT 30A 50MHZ datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 3.3A 49 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC SMAJ datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM TH datasheet.pdf