Vishay/Sprague M39003/01-5604H
M39003/01-5604H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5604H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5604H.pdf
Availability of M39003/01-5604H
QUANTITY
M39003/01-5604H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5604H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5604H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5604H
Related LinksM39003/, M39003/01-5604H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5604H Details Description
Related parts for M39003/01-5604H
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220 OHM 5% RADIAL datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 800V 250A datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMA datasheet.pdf
GDT 300V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf