Vishay/Sprague M39003/01-5642
M39003/01-5642 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5642
Brief Description
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5642.pdf
Availability of M39003/01-5642
QUANTITY
M39003/01-5642 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5642
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5642
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5642
Related LinksM39003/, M39003/01-5642 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5642 Details Description
Related parts for M39003/01-5642
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 12MM datasheet.pdf
RES 390 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 32MM datasheet.pdf
DIN RAIL 35.05MMX7.62MM SLOTTED datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf