Littelfuse P1500MEL
P1500MEL picture photo
Mfg. Part Number
P1500MEL
Brief Description
SIDACTOR BI 130V 5000A TO218
Datasheet Download
P1500MEL.pdf
Availability of P1500MEL
QUANTITY
P1500MEL Order Process
Ship out your order
Specifications of P1500MEL
Internal Part NumberEIS-P1500MEL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to SIDACtor Devices
Standard Package250
SeriesSIDACtor®
PackagingTube
Voltage - Breakover180V
Voltage - Off State140V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)5000A (5kA)
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Current - Hold (Ih)50mA
Number of Elements1
Capacitance650pF
Package / CaseTO-218-3, TO-218AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1500MEL
Related LinksP150, P1500MEL Datasheet, Littelfuse Distributor
P1500MEL Details Description
Related parts for P1500MEL
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 54POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONNECTOR CABLE 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
ANT 1850-1990MHZ 7.5DBI SMA ML datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-6" BLACK datasheet.pdf
CABLE 20POS .100 JUMPER 5 INCH datasheet.pdf
MODULE RX BRAVO TELEMETRY 1KM datasheet.pdf
HAN D F WW 1X1 (GOLDTEC) datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf