Vishay/Sprague M39003/01-5747/TR
M39003/01-5747/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5747/TR
Brief Description
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5747/TR.pdf
Availability of M39003/01-5747/TR
QUANTITY
M39003/01-5747/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5747/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5747/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5747/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5747/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5747/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5747/TR
IC 16:32-BIT FET BUS SW 56-TSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET SIMM 80POS T/H datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf