Vishay/Sprague M39003/01-6012/TR
M39003/01-6012/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6012/TR
Brief Description
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6012/TR.pdf
Availability of M39003/01-6012/TR
QUANTITY
M39003/01-6012/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6012/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6012/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6012/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-6012/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6012/TR Details Description
Related parts for M39003/01-6012/TR
IC 6DVR/10RCVR RS232 5V 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/NPN 0.15W EMT6 datasheet.pdf
IMPACT DC 4X16 GR SN/PB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN SKT 40POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 24V datasheet.pdf