Vishay/Sprague M39003/01-6031H
M39003/01-6031H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6031H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6031H.pdf
Availability of M39003/01-6031H
QUANTITY
M39003/01-6031H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6031H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6031H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6031H
Related LinksM39003/, M39003/01-6031H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6031H Details Description
Related parts for M39003/01-6031H
IC MCU 8BIT ROMLESS 40DIP datasheet.pdf
IC TXRX BUS OCTAL 20SO datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
IC CODEC STER H-HDPN AMP 36-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC INVERTER CTRL DC-AC 32-SSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 60POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 40V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 50W TO204AD datasheet.pdf