Vishay/Sprague M39003/01-6040
M39003/01-6040 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6040
Brief Description
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6040.pdf
Availability of M39003/01-6040
QUANTITY
M39003/01-6040 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6040
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6040
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6040
Related LinksM39003/, M39003/01-6040 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6040 Details Description
Related parts for M39003/01-6040
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
COVER FOR CHASSIS 10X6" BLK datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 8.27"L X 4.33"W datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 50POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN HEADR 26POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 800MA 438 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf