Stackpole Electronics Inc. PCF14JT820R
PCF14JT820R picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT820R
Brief Description
RES 820 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT820R.pdf
Availability of PCF14JT820R
QUANTITY
PCF14JT820R Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT820R
Internal Part NumberEIS-PCF14JT820R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT820R
Related LinksPCF14, PCF14JT820R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT820R Details Description
Related parts for PCF14JT820R
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
MEM CARD SDHC 4GB CLASS 10 SLC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
COVER SHELL FOR 58POS PLUG datasheet.pdf