Vishay/Sprague M39003/01-6071/HSD
M39003/01-6071/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6071/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.8UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6071/HSD.pdf
Availability of M39003/01-6071/HSD
QUANTITY
M39003/01-6071/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6071/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6071/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6071/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-6071/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6071/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-6071/HSD
VARISTOR 14.4V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION LIN SOT23-6 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9BIT LATCH 28PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PLUG 1POS 5MM datasheet.pdf
FUSE AUTO 65A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 900VAC SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
BOARD DEV FOR EPC2020 60V EGAN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf