Bel Fuse Inc. SCR105B-120
SCR105B-120 picture photo
Mfg. Part Number
SCR105B-120
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 4A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
SCR105B-120.pdf
Availability of SCR105B-120
QUANTITY
SCR105B-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCR105B-120
Internal Part NumberEIS-SCR105B-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCR105B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation1.94A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCR105B-120
Related LinksSCR10, SCR105B-120 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCR105B-120 Details Description
Related parts for SCR105B-120
CONN HEADER 20POS 4.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PWR JACK 2.0X6.3MM SMT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 10A TO220-2 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO263AB datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 25POS SKT 120" WIRE datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 100/200VAC CHAS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf