Vishay/Sprague M39003/01-6211/TR
M39003/01-6211/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6211/TR
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6211/TR.pdf
Availability of M39003/01-6211/TR
QUANTITY
M39003/01-6211/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6211/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6211/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6211/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-6211/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6211/TR Details Description
Related parts for M39003/01-6211/TR
FIXED IND 500MH 30MA 736 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
CONN RING SHRINK 12-10AWG .375" datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC SLIC 1CH UNIV 145V 28QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 171.5X51MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
2,2UF 50V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf