Vishay/Sprague M39003/01-6219H
M39003/01-6219H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6219H
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6219H.pdf
Availability of M39003/01-6219H
QUANTITY
M39003/01-6219H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6219H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6219H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6219H
Related LinksM39003/, M39003/01-6219H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6219H Details Description
Related parts for M39003/01-6219H
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 300A 250V HS FERRULE datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 4" X 60YD datasheet.pdf
UNIVERSAL FREQUENCY TRANSDUCER datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 40.3"L X 3"W datasheet.pdf
RES 390K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TXRX MODULE 916.50MHZ RFM TR1000 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf