Vishay/Sprague M39003/01-6354
M39003/01-6354 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6354
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6354.pdf
Availability of M39003/01-6354
QUANTITY
M39003/01-6354 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6354
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6354
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6354
Related LinksM39003/, M39003/01-6354 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6354 Details Description
Related parts for M39003/01-6354
LED 5MM RT ANG SUP CLR YEL PCMNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.81A 55 MOHM TH datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
CAP POLY 390UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf