Vishay/Sprague M39003/01-6362
M39003/01-6362 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6362
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 5% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6362.pdf
Availability of M39003/01-6362
QUANTITY
M39003/01-6362 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6362
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6362
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6362
Related LinksM39003/, M39003/01-6362 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6362 Details Description
Related parts for M39003/01-6362
IC AMP/MIXER LO NOISE 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
JOYSTICK 8000 MICROSWITCH 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 18MM datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf