Vishay/Sprague M39003/01-6366
M39003/01-6366 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6366
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 20% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6366.pdf
Availability of M39003/01-6366
QUANTITY
M39003/01-6366 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6366
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6366
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6366
Related LinksM39003/, M39003/01-6366 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6366 Details Description
Related parts for M39003/01-6366
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 3.3V HI DRV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 29.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
M2000 SIG HDR STR datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
1,0UF 450V 8X11,5 datasheet.pdf