Vishay/Sprague M39003/01-6387/HSD
M39003/01-6387/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6387/HSD
Brief Description
CAP TANT 2.7UF 5% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6387/HSD.pdf
Availability of M39003/01-6387/HSD
QUANTITY
M39003/01-6387/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6387/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6387/HSD
PackagingBulk
Capacitance2.7µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6387/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-6387/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6387/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-6387/HSD
JUMPER-H9991TR/A3047N/X 4" datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 3.3V SIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES 210 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 500V RADIAL datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.390" NYLON WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf