Vishay/Sprague M39003/01-6393H
M39003/01-6393H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-6393H
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-6393H.pdf
Availability of M39003/01-6393H
QUANTITY
M39003/01-6393H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-6393H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-6393H
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-6393H
Related LinksM39003/, M39003/01-6393H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-6393H Details Description
Related parts for M39003/01-6393H
JUMPER-H1507TR/A3049R/H1505TR10" datasheet.pdf
IC MULTIPLIER SONET/SDH 63CBGA datasheet.pdf
INDICATOR 110V 14MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 900MA 40 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 74MM datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf