Vishay/Dale RNC50J2002FSB14
RNC50J2002FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2002FSB14
Brief Description
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2002FSB14.pdf
Availability of RNC50J2002FSB14
QUANTITY
RNC50J2002FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2002FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2002FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2002FSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2002FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2002FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2002FSB14
CONSOLE ALUM 10.18"L X 5.75"W datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
RESISTOR 47 OHM 11W 5% WIREWOUND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 12POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 385MA 650 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf