Littelfuse V275LS10CP
V275LS10CP picture photo
Mfg. Part Number
V275LS10CP
Brief Description
VARISTOR 389V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V275LS10CP.pdf
Availability of V275LS10CP
QUANTITY
V275LS10CP Order Process
Ship out your order
Specifications of V275LS10CP
Internal Part NumberEIS-V275LS10CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts-
Energy70J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V275LS10CP
Related LinksV275L, V275LS10CP Datasheet, Littelfuse Distributor
V275LS10CP Details Description
Related parts for V275LS10CP
IC REG LDO 5V 0.15A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 43 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 180POS 30AU PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSUL HIGHLAND BUTT SPLICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf