Vishay/Sprague M39003/01-7020
M39003/01-7020 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7020
Brief Description
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7020.pdf
Availability of M39003/01-7020
QUANTITY
M39003/01-7020 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7020
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7020
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7020
Related LinksM39003/, M39003/01-7020 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7020 Details Description
Related parts for M39003/01-7020
IC MPU I386 33MHZ 168CPGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ANTENNA CHIP UWB 3.1 - 10.3 GHZ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 M25 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf