Vishay/Sprague M39003/01-7061H
M39003/01-7061H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7061H
Brief Description
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7061H.pdf
Availability of M39003/01-7061H
QUANTITY
M39003/01-7061H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7061H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7061H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7061H
Related LinksM39003/, M39003/01-7061H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7061H Details Description
Related parts for M39003/01-7061H
CAP TACT RECT BLK/FROST WHT LENS datasheet.pdf
FUSE MOD 900A 1000V BLADE datasheet.pdf
CONTACT, AMPSEAL AUPL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6CROSS ROLLER datasheet.pdf
BL6009(LONGRHAND)2NC+1NO,M20NPT datasheet.pdf
BNC CABLE PLUG W/RESISTOR datasheet.pdf
RES 715 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM datasheet.pdf