Vishay/Sprague M39003/01-7072H
M39003/01-7072H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7072H
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7072H.pdf
Availability of M39003/01-7072H
QUANTITY
M39003/01-7072H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7072H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7072H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7072H
Related LinksM39003/, M39003/01-7072H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7072H Details Description
Related parts for M39003/01-7072H
CONN RING 10-12 AWG #3/8 PIDG datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TXRX DWDM CML 2X20GHZ APD XFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
15UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf