Vishay/Sprague M39003/01-7083H
M39003/01-7083H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7083H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7083H.pdf
Availability of M39003/01-7083H
QUANTITY
M39003/01-7083H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7083H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7083H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7083H
Related LinksM39003/, M39003/01-7083H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7083H Details Description
Related parts for M39003/01-7083H
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 12 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED PROTECTOR 13V BI-DIR DO-214 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES SMD 3.61K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES 100 OHM 5% WW datasheet.pdf