Vishay/Sprague M39003/01-7119/TR
M39003/01-7119/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7119/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7119/TR.pdf
Availability of M39003/01-7119/TR
QUANTITY
M39003/01-7119/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7119/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7119/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7119/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-7119/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7119/TR Details Description
Related parts for M39003/01-7119/TR
RES 220 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DCP DUAL 100K 256TP 24SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 150K OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/03GL 5.9RL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
OSC MEMS 28.6363MHZ CMOS SMD datasheet.pdf