Vishay/Sprague M39003/01-7260
M39003/01-7260 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7260
Brief Description
CAP TANT 0.56UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7260.pdf
Availability of M39003/01-7260
QUANTITY
M39003/01-7260 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7260
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7260
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7260
Related LinksM39003/, M39003/01-7260 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7260 Details Description
Related parts for M39003/01-7260
BOX ABS ALMOND 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
SENSOR CAP FOR PROXIMITY SENSOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR HEAD 9M 630MM IP-67 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN 14SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 9V SMD datasheet.pdf