Vishay/Sprague M39003/01-7261H
M39003/01-7261H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7261H
Brief Description
CAP TANT 0.68UF 5% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7261H.pdf
Availability of M39003/01-7261H
QUANTITY
M39003/01-7261H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7261H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7261H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7261H
Related LinksM39003/, M39003/01-7261H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7261H Details Description
Related parts for M39003/01-7261H
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC ADC 125MHZ SOT1152-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 12DFN datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 388MA 2.25 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf