Vishay/Sprague M39003/01-7276H
M39003/01-7276H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7276H
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 5% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7276H.pdf
Availability of M39003/01-7276H
QUANTITY
M39003/01-7276H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7276H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7276H
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7276H
Related LinksM39003/, M39003/01-7276H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7276H Details Description
Related parts for M39003/01-7276H
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 39 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CABLE TERMINATION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf