Vishay/Sprague M39003/01-8118/99
M39003/01-8118/99 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-8118/99
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-8118/99.pdf
Availability of M39003/01-8118/99
QUANTITY
M39003/01-8118/99 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-8118/99
Internal Part NumberEIS-M39003/01-8118/99
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-8118/99
Related LinksM39003/0, M39003/01-8118/99 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-8118/99 Details Description
Related parts for M39003/01-8118/99
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC CTRLR/SEQ HOT SWAP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
C/A MPO-MPO 12 FIBER 492.1 FT datasheet.pdf
IC DAC VOLT OUT 16BIT 24LFCSP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 100MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 8.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf