Vishay/Sprague M39003/03-0108H
M39003/03-0108H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0108H
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0108H.pdf
Availability of M39003/03-0108H
QUANTITY
M39003/03-0108H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0108H
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0108H
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0108H
Related LinksM39003/, M39003/03-0108H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0108H Details Description
Related parts for M39003/03-0108H
IDC CABLE - MKS34K/MC34M/MCE34K datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 850MA 180 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 16-SOIC datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
CONSOLE BASE 26X60X18 LIGHT GRAY datasheet.pdf
A22TK-2LR-21-01 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC HALL SENSOR DGTL SW TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf